Skip to content

215-217 E 16th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block2811
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,936
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
15%
Improvement Value:$220,800
85%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,308+3.9%
2024$12,807+9.5%
2023$11,691+7.2%
2022$10,905+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,936DeedBook 1101, Page 10