Skip to content

304-308 E 18th StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block2812
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 SB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,500
27%
Improvement Value:$234,000
73%
Total Assessment$320,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,329+3.9%
2024$15,714+9.5%
2023$14,346+7.2%
2022$13,381+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 1112, Page 262