Skip to content

219-221 Warren StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$511,000
Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block2815
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,840
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,200
9%
Improvement Value:$283,800
91%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,947+3.9%
2024$15,346+9.5%
2023$14,010+7.2%
2022$13,068+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$511,000

To:

Sq Ft3,840DeedBook 4399, Page 279

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook K153, Page 293