Skip to content

321-323 E 16th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jul 22, 1993

Property Information

Block2817
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,061
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,900
12%
Improvement Value:$249,000
88%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,363+3.9%
2024$13,822+9.5%
2023$12,618+7.2%
2022$11,769+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft3,061DeedBook 134, Page 38