Skip to content

392-394 River StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block2902
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 B 3G
Dwellings3
ZoningMU
Sq Footage4,950
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
7%
Improvement Value:$273,000
93%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,877+3.9%
2024$14,317+9.5%
2023$13,070+7.2%
2022$12,191+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft4,950DeedBook 4198, Page 97

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 3022, Page 209Recorded3/27/2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 2882, Page 93Recorded8/19/2016