Skip to content

451 River StPaterson, NJ 07524

Built 1800

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Dec 16, 1993

Property Information

Block2903
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5F 3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage750
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,300
27%
Improvement Value:$63,400
73%
Total Assessment$86,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,417+3.9%
2024$4,251+9.5%
2023$3,881+7.2%
2022$3,620+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000

To:

Sq Ft750DeedBook 135, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1800