Skip to content

129-133 E 11th StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 14, 1996

Property Information

Block2903
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
30%
Improvement Value:$85,100
70%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,196+3.9%
2024$5,962+9.5%
2023$5,443+7.2%
2022$5,077+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,374DeedBook 146, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1900