Skip to content

80 Lafayette StPaterson, NJ 07501

Built 1900

Last Sale Date
May 13, 1993

Property Information

Block3109
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,800
14%
Improvement Value:$96,500
86%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,722+3.9%
2024$5,506+9.5%
2023$5,027+7.2%
2022$4,689+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900