Skip to content

416 River StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block2909
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 CB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,200
6%
Improvement Value:$222,100
94%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,039+3.9%
2024$11,586+9.5%
2023$10,577+7.2%
2022$9,866+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft3,450DeedBook 4972, Page 13

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft3,450DeedBook 3971, Page 142

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook D2159, Page 157

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook D195, Page 287

Property Sale

Sale
$102,000

To:

Property Sale

Sale
$37,500

To:

Property Sale

Sale
$8,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1900