Skip to content

69 Graham AvePaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block3008
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,207
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
10%
Improvement Value:$204,600
90%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,647+3.9%
2024$11,208+9.5%
2023$10,232+7.2%
2022$9,544+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft3,207DeedBook 4897, Page 91

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft3,207DeedBook 3924, Page 27Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook DF251, Page 126Recorded8/22/2014

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook D2282, Page 102

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook D2070, Page 97

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook D1533, Page 270

Property Sale

Sale
$389,000

To:

DeedBook D1232, Page 46

Property Sale

Sale
$306,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1900