Skip to content

138 Highland StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block2910
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,765
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
18%
Improvement Value:$107,500
82%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,700+3.9%
2024$6,447+9.5%
2023$5,886+7.2%
2022$5,490+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,765DeedBook 4273, Page 40Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2350, Page 215Recorded8/8/2013

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook D796, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1900