Skip to content

151-153 Keen StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block3007
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
12%
Improvement Value:$124,800
88%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,225+3.9%
2024$6,952+9.5%
2023$6,347+7.2%
2022$5,920+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$99,900

From:

To:

DeedBook D2425, Page 1Recorded1/27/2014

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook D1322, Page 236

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook D1217, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1900