Skip to content

111 Butler StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$66,450
Last Sale Date
Feb 23, 2010

Property Information

Block2911
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,106
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
27%
Improvement Value:$58,400
73%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,840+3.9%
2024$4,658+9.5%
2023$4,252+7.2%
2022$3,966+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$66,450

To:

Sq Ft1,106DeedBook 1911, Page 258

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook D1468, Page 176

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook D1290, Page 235