Skip to content

114 Highland StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
May 10, 2000

Property Information

Block2911
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,682
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
10%
Improvement Value:$198,100
90%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,194+3.9%
2024$10,772+9.5%
2023$9,834+7.2%
2022$9,172+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft2,682DeedBook 166, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1900