Skip to content

73 Butler StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 2, 2004

Property Information

Block2912
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,200
13%
Improvement Value:$128,600
87%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+3.9%
2024$7,247+9.5%
2023$6,616+7.2%
2022$6,171+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,266DeedBook 932, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1900