Skip to content

89 Butler StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Feb 28, 1986

Property Information

Block2912
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.7F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
14%
Improvement Value:$142,400
86%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,478+3.9%
2024$8,159+9.5%
2023$7,448+7.2%
2022$6,947+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000

To:

Sq Ft2,475DeedBook 116, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1900