Skip to content

3-5 Mercer StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Apr 5, 2004

Property Information

Block2919
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
15%
Improvement Value:$158,600
85%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,507+3.9%
2024$9,149+9.5%
2023$8,352+7.2%
2022$7,791+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 779, Page 67