Skip to content

238-250 E 5th StPaterson, NJ 07522

Industrial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Mar 19, 2003

Property Information

Block3001
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage22,913
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,500
18%
Improvement Value:$1,130,200
82%
Total Assessment$1,373,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,990+3.9%
2024$67,353+9.5%
2023$61,487+7.2%
2022$57,352+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000

To:

Sq Ft22,913DeedBook 573, Page 140