Skip to content

230-238 E 5th StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 19, 2003

Property Information

Block3001
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB DEMO
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage10,290
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,589+3.9%
2024$9,227-54.9%
2023$20,455+7.2%
2022$19,080+8.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000

To:

Sq Ft10,290DeedBook 573, Page 136