Skip to content

63 Mercer StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block3009
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,386
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
13%
Improvement Value:$143,500
87%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,391+3.9%
2024$8,075+9.5%
2023$7,372+7.2%
2022$6,876+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,386DeedBook 4103, Page 211Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 3562, Page 256Recorded4/25/2019

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 2912, Page 64Recorded10/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900