Skip to content

88-90 Highland StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block2911
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
17%
Improvement Value:$180,300
83%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,046+3.9%
2024$10,630-3.8%
2023$11,047+7.2%
2022$10,304+3.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 4435, Page 86Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,488DeedBook 3771, Page 42Recorded3/10/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 3554, Page 254Recorded4/11/2019

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook D2749, Page 102Recorded1/4/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook K125, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1900