Skip to content

84 Mercer StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block3017
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
22%
Improvement Value:$87,500
78%
Total Assessment$111,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,701+3.9%
2024$5,486+9.5%
2023$5,009+7.2%
2022$4,672+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,060DeedBook 4378, Page 146

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,060DeedBook 4052, Page 71Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 3400, Page 243Recorded9/13/2018

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook D2265, Page 26

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook R167, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1900