Skip to content

89-91 Mercer StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block3018
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,100
15%
Improvement Value:$170,500
85%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,221+3.9%
2024$9,835+9.5%
2023$8,979+7.2%
2022$8,375+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,680DeedBook 4727, Page 44

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook P121, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1900