Skip to content

25 N 5th StPaterson, NJ 07522

Built 1900

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block302
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,313
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
19%
Improvement Value:$133,700
81%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,437+3.9%
2024$8,119+9.5%
2023$7,412+7.2%
2022$6,914+3.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,313DeedBook 4941, Page 97

Property Sale

Sale
$287,750

To:

Sq Ft2,313DeedBook 3977, Page 85Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$63,000

To:

DeedBook D1859, Page 293

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook D1235, Page 195

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Property Sale

Sale
$69,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1900