Skip to content

38 N 3rd StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block305
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
20%
Improvement Value:$80,100
80%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,850+4.1%
2024$4,658+10.1%
2023$4,230+7.7%
2022$3,929+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 755, Page 65