Skip to content

154-156 Lawrence StPaterson, NJ 07501

Built 1900

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 16, 2003

Property Information

Block3111
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,600
22%
Improvement Value:$133,400
78%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,712+3.9%
2024$8,384+9.5%
2023$7,654+7.2%
2022$7,139+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 602, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1900