Skip to content

49-55 Governor StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block3115
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 B
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage9,900
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,700
83%
Improvement Value:$129,300
17%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,213+3.9%
2024$36,773-14.8%
2023$43,149+7.2%
2022$40,247+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$211,581
DeedBook D2768, Page 223