Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
494-496 E 18th StPaterson, NJ 07514
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022
Property Information
Block3207
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.13
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$27,400
15%
Improvement Value:$157,600
85%
Total Assessment$185,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,426 | +3.9% |
| 2024 | $9,071 | +12.9% |
| 2023 | $8,031 | +7.5% |
| 2022 | $7,474 | +3.3% |
Property History
No events match the selected filters.