Skip to content

175-177 Graham AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$25,500
Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block3209
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
16%
Improvement Value:$142,100
84%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,570+3.9%
2024$8,247+9.5%
2023$7,529+7.2%
2022$7,022+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$25,500

To:

Sq Ft2,016DeedBook 2017, Page 37

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook L134, Page 303