Skip to content

258-260 Harrison StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block3209
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,858
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,800
13%
Improvement Value:$167,400
87%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,844+3.9%
2024$9,473+9.5%
2023$8,648+7.2%
2022$8,066+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,858DeedBook 4988, Page 69

Property Sale

Sale
$6,535

To:

Sq Ft2,858DeedBook 2747, Page 167