Skip to content

194 Harrison StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 21, 2015

Property Information

Block3211
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
15%
Improvement Value:$110,000
85%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,624+3.9%
2024$6,374+9.5%
2023$5,819+7.2%
2022$5,428+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 2688, Page 216Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook D2316, Page 93

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook D2142, Page 169

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook D795, Page 127