Skip to content

478 Madison AvePaterson, NJ 07505

Last Sale Date
May 14, 2014

Property Information

Block3302
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.7F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,844
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
6%
Improvement Value:$217,500
94%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,769+3.9%
2024$11,326+9.5%
2023$10,340+7.2%
2022$9,644+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,844DeedBook 2476, Page 97

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook D561, Page 4