Skip to content

307 10th AvePaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block3302
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage1,104
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
19%
Improvement Value:$80,100
81%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,049+3.9%
2024$4,859+9.5%
2023$4,436+7.2%
2022$4,137+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 1033, Page 217