Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
455-457 E 19th StPaterson, NJ 07524
Last Sale Date
Apr 5, 2006
Property Information
Block3302
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$27,000
30%
Improvement Value:$63,400
70%
Total Assessment$90,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,356 | +4.2% |
| 2024 | $4,182 | +10.2% |
| 2023 | $3,796 | +7.7% |
| 2022 | $3,524 | +3.4% |
Property History
No events match the selected filters.