Skip to content

420-422 E 22nd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 3, 2015

Property Information

Block3303
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,469
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
20%
Improvement Value:$188,600
80%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,004+3.9%
2024$11,551+9.5%
2023$10,545+7.2%
2022$9,836+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 2690, Page 217Recorded9/17/2015

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook U103, Page 99