Skip to content

451-455 E 22nd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 9, 2009

Property Information

Block3304
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 5G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,600
23%
Improvement Value:$139,400
77%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,222+3.9%
2024$8,874+9.5%
2023$8,102+7.2%
2022$7,557+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook D859, Page 27