Skip to content

427-429 E 22nd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 24, 2003

Property Information

Block3304
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
16%
Improvement Value:$216,200
84%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,171+3.9%
2024$12,674+9.5%
2023$11,570+7.2%
2022$10,792+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft3,360DeedBook 703, Page 274