Skip to content

422-424 E 23rd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block3304
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
20%
Improvement Value:$228,400
80%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,465+3.9%
2024$13,920+9.5%
2023$12,707+7.2%
2022$11,853+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,334DeedBook 2835, Page 93Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook T165, Page 120