Skip to content

432 E 23rd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 5, 2003

Property Information

Block3304
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,100
26%
Improvement Value:$147,200
74%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,103+3.9%
2024$9,723+9.5%
2023$8,876+7.2%
2022$8,279+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,298DeedBook 721, Page 219