Skip to content

358-360 9th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 14, 2016

Property Information

Block3306
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
28%
Improvement Value:$137,400
72%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,701+3.9%
2024$9,335+9.5%
2023$8,522+7.2%
2022$7,949+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 2795, Page 236

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook D2255, Page 228

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook O145, Page 12