Skip to content

412-414 E 25th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 17, 2013

Property Information

Block3306
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
33%
Improvement Value:$111,600
67%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,519+3.9%
2024$8,198+9.5%
2023$7,484+7.2%
2022$6,981+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 2338, Page 1Recorded7/11/2013