Skip to content

467-469 E 24th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block3306
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,347
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
16%
Improvement Value:$186,700
84%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,372+3.9%
2024$10,944+9.5%
2023$9,990+7.2%
2022$9,319+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft3,347DeedBook 4460, Page 234

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 2415, Page 110Recorded1/2/2014