Skip to content

451-453 E 24th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block3306
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.7F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,683
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,100
13%
Improvement Value:$350,200
87%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,395+3.9%
2024$19,627+9.5%
2023$17,917+7.2%
2022$16,713+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,075,000

To:

Sq Ft2,683DeedBook 5011, Page 229

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,683DeedBook 4297, Page 1

Property Sale

Sale
$423,000

To:

DeedBook 3892, Page 159Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook D1469, Page 67

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook X161, Page 7