Skip to content

401-403 10th AvePaterson, NJ 07514

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block3307
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
18%
Improvement Value:$640,900
82%
Total Assessment$779,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,726+3.9%
2024$38,229+9.5%
2023$34,899+7.2%
2022$32,552+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 2592, Page 87Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 2502, Page 14Recorded7/31/2014