Skip to content

56-58 13th AvePaterson, NJ 07504

Apartment

Last Sale Price
$2,875,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block8505
Lot4

Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,600
7%
Improvement Value:$1,033,700
93%
Total Assessment$1,111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,621+3.9%
2024$54,487+9.5%
2023$49,742+7.2%
2022$46,397+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,875,000

To:

DeedBook 4047, Page 15

Property Sale

Sale
$2,712,500

From:

To:

DeedBook D3259, Page 41Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

DeedBook D2470, Page 149Recorded5/20/2014

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook D1722, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook D590, Page 90