Skip to content

447-451 E 26th StPaterson, NJ 07505

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block3311
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,226
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,100
18%
Improvement Value:$223,700
82%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,950+3.9%
2024$13,424+9.5%
2023$12,255+7.2%
2022$11,431+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,226DeedBook 4859, Page 114

Property Sale

Sale
$211,000

To:

DeedBook D451, Page 180

Property Sale

Sale
$87,000

To:

Property Sale

Sale
$10,000

To: