Skip to content

474-476 E 26th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block3312
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,857
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
21%
Improvement Value:$177,200
79%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,464+3.9%
2024$11,032+15.3%
2023$9,571+7.6%
2022$8,894+3.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft2,857DeedBook 4876, Page 225

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,857DeedBook 4101, Page 91Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,857DeedBook 3896, Page 118Recorded10/30/2020

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook D2511, Page 20Recorded8/21/2014

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook A113, Page 31