Skip to content

447-449 11th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block3312
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 4G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,361
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
18%
Improvement Value:$261,700
82%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,207+3.9%
2024$15,596+3.1%
2023$15,133+7.2%
2022$14,116+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,361DeedBook 4329, Page 79

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook D1895, Page 25

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook R141, Page 191