Skip to content

469-471 E 25th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block3312
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,199
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,000
14%
Improvement Value:$264,100
86%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,647+3.9%
2024$15,057+9.5%
2023$13,746+7.2%
2022$12,821+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft3,199DeedBook 4924, Page 44

Property Sale

Sale
$277,000

To:

DeedBook D687, Page 205

Property Sale

Sale
$40,000

To: