Skip to content

484-486 E 25th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block3313
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,110
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
20%
Improvement Value:$193,900
80%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,345+3.9%
2024$11,880+9.5%
2023$10,845+7.2%
2022$10,116+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft3,110DeedBook 3855, Page 258Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 2819, Page 295Recorded5/9/2016